TYDZIEŃ  BIBLIOTEK  W GMINIE ŚWIDNICA

W dniach od 8 do 15 maja świętowaliśmy XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK pod hasłem  „ # biblioteka”.  Z tej okazji  Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców gminy Świdnica.

8 maja w godzinach popołudniowych gościliśmy w galerii miejscowego artysty - plastyka Pana Bogusława Ziemby.  Podczas spotkania,  które przebiegało pod hasłem „Sztuka jest dopełnieniem natury”,   mieliśmy okazję podziwiać prace malarza. Opowieści artysty  o genezie niektórych obrazów,  przywołały wspomnienia  z przed lat i dyskusja uczestników spotkania przeistoczyła się w historię świdnickich zdarzeń.

9 maja  w godzinach  przedpołudniowych  najstarsze grupy przedszkolaków ze wszystkich świdnickich Przedszkoli oraz klasa  pierwsza  Szkoły Podstawowej odwiedziły świdnicką bibliotekę. Dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez starsze koleżanki  i kolegów z  Dyskusyjnego Klubu Książki o tematyce ekologicznej.  Następnie zapoznały się z księgozbiorem dziecięcym i dowiedziały się co  należy zrobić, aby zapisać się do biblioteki. Tego dnia w godzinach popołudniowych Pani Bogumiła Hajdasz, lokalna poetka, gościła w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem.  W serdecznej atmosferze pachnących ziół i płonącej świecy czytelnicy mieli okazję słuchać pięknych i wzruszających wierszy czytanych przez autorkę .

10 maja  o godz. 17.00  w bibliotece w Świdnicy miało miejsce spotkanie  autorskie z poetką   Elżbietą Wancław-Chłopik.   Pani Elżbieta promowała tomik poezji  pt.: „Gdzie są cienie”. Spotkanie  poprowadziła  pani Paulina Sidoruk. Te dwie młode osoby poprzez serdeczny dialog oraz czytane wiersze, wprowadziły wszystkich uczestników spotkania  w niepowtarzalny klimat  tego wieczoru.

13 maja   dzieci ze szkół w Świdnicy i  Słonem  odwiedziły  Gminny  Ośrodek Kultury i wzięły udział w spotkaniu autorskim z pisarką Agnieszką Ginko.  Podczas spotkania dzieci poznały  bohaterów książek „Tutlandia” oraz „Bajki z dżungli i oceanu”. Słuchacze zadawali pisarce mnóstwo pytań i dowiedziały się m.in. skąd czerpie pomysły do pisania . Wszystkie dzieci  biorące udział w spotkaniu otrzymały pamiątkowe zakładki do książek przygotowane przez GOK, na których otrzymały autograf .

14 maja  w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne dla przedszkolaków. Inspiracją do zajęć był  film o zaczarowanym ołówku. Finałem spotkania było wykonanie przez najmłodszych dużych ołówków, które zabrały do przedszkola. We wtorek  po południu w bibliotece  gościł z  warsztatami  komiksu dla młodzieży  Szymon Teluk – rysownik, malarz sztalugowy, karykaturzysta, autor komiksów. Artysta w bardzo ciekawy sposób opowiedział młodzieży o historii  komiksu, a następnie pokazał jak stworzyć scenariusz i narysować krótki komiks.

15 maja otwarty Happening „Z książką w chmurach” odbył się  (z powodu opadów deszczu) w Gminnej Bibliotece Publicznej.  Na spotkanie przybyły dzieci z rodzicami, członkowie klubów dyskusyjnych, miłośników poezji, zespołu śpiewaczego, klubu seniora oraz grupy malarskiej Astry. W pierwszej części spotkania zostały wręczone nagrody i dyplomy najlepszym czytelnikom . Tytuł czytelnika roku  wśród osób dorosłych otrzymała Pani  Elżbieta Mrozik, wśród młodzieży  - Karolina Kamińska, natomiast wśród dzieciSonia Sajna. W kategorii dorośli dla dzieci tytuł czytelnika roku otrzymała  Pani Agata Bobrowicz. W  dalszej części spotkania  wszyscy uczestnicy  malowali i ozdabiali atrapy książek wykonane  ze styropianu, które następnie powieszono w bibliotece. Pani Bogumiła Hajdasz napisała specjalnie na tę okazję wiersz pt. „Drzewo wiedzy”. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor, a dzieciom dodatkową radość sprawił popcorn i wata cukrowa.