Zajęcia w ramach projektu SENIOR CAFE wystartowały! Bardzo się cieszymy, że możemy tworzyć przestrzeń dla świdnickich seniorów
3 października odbyło się spotkanie autorskie z Rolandem oraz Małgorzata Hellmann
Małżeństwo opowiedziało nam o swoich pasjach do fotografii i literatury, dzieląc się tym samym swoją poezją, a także mini wystawą zdjęć Nasi seniorzy mogli posłuchać o ich pełnym przygód życiu, sympatii do Ziemi Lubuskiej, a także o realizacji marzeń
Jak wyglądać modnie i czuć się wygodnie? Na te pytanie, naszych seniorów, odpowiedziała 10 października Kinga Borkowska Osobista Stylistka Na przemiłych warsztatach, w ramach projektu SENIOR CAFE, poruszyliśmy kwestie samoakceptacji, najnowszych trendów, a także tricków modowych… jak odmienić swoją garderobę! Nasi seniorzy z uwagą słuchali porad Kingi i już zapowiedzieli jesienne wietrzenie swoich szaf!
—
Zajęcia w ramach projektu SENIOR CAFE skierowane są do seniorów z gminy Świdnica. Co tygodniowe spotkania poruszać będą tematy bezpieczeństwa, kreatywności, a także zdrowia fizycznego i duchowego
Projekt dofinansowany jest ze środków województwa lubuskiego w ramach programu na rzecz osób starszych. Partnerem projektu jest stowarzyszenie WYSPA KULTURY
Uśmiechnięta instruktorka – Kamila Forysiak, wciągające rytmy i mnóstwo pozytywnej energii! TO PRZEPIS NA SUKCES dla tej grupy!
Trzymamy kciuki za spalane kalorie i efektowne układy!
Cóż to była za dawka kreatywności! Mowa oczywiście o zajęciach plastycznych dla młodzieży – EASY ART! Pierwsze spotkanie za nimi i już wiemy, że pomysłów naszym uczestnikom nie brakuje Wierzymy, że pod czujnym okiem instruktorki – Małgosi Pawłowskiej grupa wskoczy na jeszcze wyższy level artystyczny!
Ostatnio swoje pierwsze zajęcia w tym sezonie odbyły GOKUSIE! Prowadzące grupę – Paula i Dagmara zorganizowały maluchom pasowanie na Gokusia pierwszym zadaniem naszych małych uczestników było wykonanie samodzielnie „gokusiowej” szarfy! Przedszkolaki! Witamy Was w naszej artystycznej sekcji i życzymy mnóstwa czytania i malowania na środowych warsztatach!
MALI ARTYŚCI w akcji!
Poniedziałkowa grupa pod przewodnictwem Małgosi Pawłowskiej ma za sobą już pierwsze zajęcia! Dzieciaki z klas I-III rozwijają swoją kreatywność oraz zdolności manualne! Wszystko to w niezwykle energicznej atmosferze! Małgosia postanowiła wprowadzić na sam początek warsztatów trochę egzotyki
Nasza pracownia krawiecka WYSTARTOWAŁA!
Pod czujnym okiem instruktorki – Mirelli Boj – nasze uczestniczki oswajały bestie – zwaną maszyną do szycia Pierwszym zadaniem dziewczyn jest uszycie torby na zakupy! Niby proste… a jednak wymaga wprawy i wiedzy Trzymamy kciuki za równe wykroje i solidne ściegi!
Przez cały tydzień naszą bibliotekę odwiedzały przedszkolaki ze Świdnicy!
W akcji udział wzięły dzieci z placówek przedszkolnych ze Świdnicy Bohaterem spotkania był Fenek, sympatyczny lisek , który opowiadał o miesiącach, porach roku i dniach tygodnia
Przypominamy, że nasza Biblioteka Gminna uczestniczy w programie „Mała książka- wielki człowiek” skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego zapraszamy wszystkich najmłodszych czytelników na Długą 25.
4-6 października odbyło się spotkanie Zrzeszenia Lubuskich Instytucji Kultury. 🩵 Oprócz interesującego panelu szkoleniowego, dyrektorzy domów kultury rozmawiali o wspólnych planach, wyzwaniach oraz organizacji w 2024 Lubuskich Konfrontacji Artystycznych.
Na zdjęciu zobaczycie dyrektorów lubuskich instytucji kultury.
No i oczywiście my – GOK w Świdnicy, który reprezentowała Paulina Szewczyk.
27 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach z Roksaną Jędrzejewską- Wróbel pt. „Biblioteka młodego człowieka”
Na warsztatach autorka niezwykłych książek dla dzieci, opowiadała i uczyła nas jak pracować z młodym odbiorcą. Spotkanie było niezwykle inspirujące i na pewno wykorzystamy zdobytą wiedzę na spotkaniach z naszymi najmłodszymi czytelnikami.
Na spotkanie zaprosiła nas Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów, za co serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Zawalnej
—
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” Dyskusyjne Kluby Książki.
Wspólnie z animatorami z innych domów kultury z województwa lubuskiego, 19-20 września, spotkaliśmy się na szkoleniu, które miało na celu ulepszenie formuły przeglądów LKA
Wymiana doświadczeń oraz dyskusja nad nowymi rozwiązaniami okazało się bardzo potrzebna!
Konkursy w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych startują na wiosnę, ale już dziś zapowiadamy, że BĘDZIE SIE DZIAŁO!
Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury mieliśmy przyjemność gościć wyjątkową kobietę Na spotkanie autorskie przyjechała do nas Barbara Wysoczańska – strona autorska – autorka czterech wciągających powieści historycznych
Kobieta, która jeszcze kilka lat temu pracowała na etacie i marzyła o wydaniu książki. Autorka, w rozmowie z Dagmarą Grupą, opowiedziała nam o kulisach pisania pierwszej powieści oraz o tym, jak spełniła swoje największe marzenie, aby zostać pisarką
Rozmawialiśmy również o Jej najnowszej książce „Aktoreczka”, o inspiracjach, motywacji i radości, jaką czerpie z pisania książek Barbara Wysoczańska zdradziła nam, że jesienią zostanie wydana jej piąta powieść, na którą czekamy z niecierpliwością
Po wywiadzie nadszedł czas na rozmowy w kuluarach z autorką, wspólne zdjęcia, a także autografy na ulubionych książkach!
Wszystko to przy kawie, ciastku i muzyce jazz’owej z lat 50.
—
Barbara Wysoczańska urodziła się w Nowej Soli, jest historykiem z pasji i wykształcenia. Debiutowała w roku 2021 „Narzeczoną nazisty”, która szybko stała się bestsellerem, a kolejne powieści „Siła kobiet”, oraz „Świat na nowo” również cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników.
W weekend gmina Świdnica zmieniła się w prawdziwą stolicę folkloru!
Wszystko za sprawą XIV Przeglądu Zespołów Śpiewaczych, XX-lecia zespołu Świdniczanie, a także Potańcówki Wiejskiej na łemkowską nutę!
W wydarzeniu wzięło udział 14 zespołów z całego województwa lubuskiego:
Astry
Bobrzanki
Bojadlanie
Dojrzałe Kłosy
Konotopianie
Luna Rossa
Małomiczanie
Magdalenki
Na Wójtowej Roli
Stypułowianie
Trzebiechowianie
Złote Łany
Nasza Łężyca
Tęcza
Ich muzyczne zmagania podziwiała licznie zgromadzona publiczność, a także komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Danielak, Michał Kiszowara oraz Bogumiła Hadzicka
Nagroda publiczności trafiła do zespołu NASZA ŁĘŻYCA, natomiast nagrodę organizatora otrzymał zespół DOJRZAŁE KŁOSY!
Serdecznie gratulujemy!
W ramach projektu ”Taneczna podróż do źródeł” zaprosiliśmy Was na energiczny pokaz wokalno-taneczny w wykonaniu zespołu ŁASTIWOCZKA, spotkanie z kulturą i muzyką Łemków w wykonaniu Bogumiły Tarasiewicz oraz Jakuba Gościniaka, degustację potraw ukraińskich, a także warsztaty artystyczne, którego tematem było tworzenie krywulek z koralików! Tańcom i śpiewom przy łemkowskich dźwiękach, nie było końca!
Podczas wydarzenia obchodziliśmy 20. jubileusz zespołu Świdniczanie Tak.. ich praca twórcza trwa już dwie dekady! Gratulacje Jubilatom złożyli:
Izabela Mazurkiewicz – Kąkol – Wójt Gminy Świdnica
Bogumiła Hadzicka – prezes stowarzyszenia Klub Seniora w Świdnicy
Wanda Wojtkowiak – sołtys wsi Świdnica
Maria Serafin – założycielka stowarzyszenia Klub Seniora w Świdnicy
Tomasz Marczewski – Przewodniczący Rady Gminy Świdnica
a także przedstawiciele zaproszonych zespołów oraz przyjaciele zespołu!
W ramach prezentu Wójt Gminy Świdnica – Izabela Mazurkiewicz-Kąkol wręczyła obecnym oraz byłym członkom zespołu pamiątkowy album, stworzony specjalnie na okazję ich jubileuszu.
Kierownik zespołu Świdniczanie – Grażyna Sikorska podziękowała wszystkim członkom zespołu za zaangażowanie i trud pracy włożony w rozwój zespołu, a także Paulinie Szewczyk – Dyrektor GOK za ogromne wsparcie ich działalności
Oczywiście nie obyło się bez gromkiego STO LAT! , tortu, a także upominków!
Świdniczanie otrzymali oficjalnie w tym dniu nowy AKORDEON, który został zakupiony dzięki ogromnemu wsparciu przyjaciół zespołu!
DZIĘKUJEMY
@Gmina Świdnica Lubuskie, Klubowi Seniora, Sołectwom Wilkanowo oraz Świdnica za współorganizację wydarzenia
Sołectwu Wilkanowo z Panią Sołtys – Zofią Śmiejan na czele oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Wilkanowa za zaangażowanie oraz PRZEMIŁĄ GOŚCINĘ, a także przygotowanie łemkowskiego jadła! Było przepysznie!
KGW Koźlanki za przygotowanie stoiska ze swojskimi pierogami!
Pani Teresie Zatwardnickiej, która przygotowała dla nas stoisko z warsztatami zielarskimi oraz ziołowymi herbatkami!
Nadleśnictwu Zielona Góra oraz PGNIG Grupa Orlen – Oddział w Zielonej Górze za dofinansowanie naszego wydarzenia!
Obsłudze technicznej imprezy: Panom z Urzędu Gminy, elektrykowi, akustykom oraz medykom!
… A także wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu naszego wydarzenia!
W imieniu swoim, a także zespołu śpiewaczego Świdniczanie DZIĘKUJEMY wszystkim za udział i wspólne celebrowanie jubileuszu naszej gminnej grupy śpiewaczej!
Podczas Przeglądu realizowany był projekt ”Taneczna podróż do źródeł”, który otrzymał dofinansowanie z programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie 2023.
PEŁNA FOTORELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST W ZAKŁADCE GALERIA.
13 września 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się Narodowe Czytanie 2023. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Książka patriotyczna, nastrojowa, z pięknymi opisami nadniemeńskiej przyrody, krajobrazu i pejzaży, w których osadzona jest akcja.
Fragmenty powieści czytała Pani Wójt Izabela Mazurkiewicz- Kąkol oraz podopieczni Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy. Po wysłuchaniu fragmentów lektury uczestnicy otrzymali zakładki, na których podbili pieczęć Narodowego Czytania, którą nasza biblioteka otrzymała po zgłoszeniu się do 12. Odsłony Narodowego czytania
Spotkanie umilił nam słodki poczęstunek oraz pyszna kawa!