Instruktor - Małgorzata Stefańska

 

          

 Słowo „decoupage” pochodzi od francuskiego czasownika „decouper”- wycinać.

Jest to technika polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej i pokryciu go wieloma warstwami lakieru, tak aby wyglądał jak namalowany.

 

 

 Pracownia decoupage przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy powstała blisko sześć lat temu. A pomysł na jej stworzenie zrodził się nietypowo.

Pani Małgorzata Stefanska była „świeżo” po przygodzie z florystyką, kiedy zaproponowano jej prowadzenie zajęć artystycznych w GOK-u w Świdnicy. Zajęcia florystyczne okazały się zbyt trudne do cyklicznego przeprowadzania, ze względu na wysokie ceny świeżego materiału roślinnego i jego nietrwałość.

Uczestnicy zajęć zbierali rośliny z pól i lasów, powstały wianki i stroiki, ale krótko cieszyli się ich świeżością.

I wtedy zrodził się pomysł, aby rośliny, które są tak nietrwałe - zasuszać, a zasuszone zainspirowały Panią Małgosię do tworzenia kompozycji roślinnych – obrazów na drewnie.

Drewno było malowane i dekorowane elementami służącymi do pracy w technice decoupage. A jak rozpoczęła się praca z materiałami do decoupage, to dlaczego nie rozwinąć się w tym kierunku?

 

A więc pracownia decoupage!

Pierwsze prace sekcji decoupage zostały pokazane na wystawie z okazji Świąt Wielkanocnych - jajka ozdobione tą techniką. Potem przyszła kolej na przedmioty użytkowe – powstały tace, chusteczniki, pudełka na herbatę itp. Prace wykonywane były w stylu shabby chic i vintage, czyli celowo postarzane, stylizowane.

 

W 2014 roku sekcja po raz kolejny pokazała się na Dniach Ziemi Świdnickiej. Prace powędrowały do wielu miejsc w Polsce i za granicę.

8 grudnia 2014 roku w sali GOK-u odbył się kiermasz świąteczny „Czas na decoupage” połączony z wystawą prac sekcji oraz warsztatami decoupage .

Podczas kiermaszu sala GOK-u w Świdnicy została ozdobiona obrazami - transferami zdjęć zabytków z terenu gminy Świdnica wykonanymi i ozdobionymi przez panie z sekcji decoupage.

 

 

 

WARSZTATY DECOUPAGE

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

Środa - godz. 17:00-19:00

Pracownia plastyczna w GOK w Świdnicy.

 

     A w pracowni decoupage praca trwa nieprzerwanie.

 Ale to zajęcie dla wytrwałych, cierpliwych. Wiele prac rozpoczętych - w toku. Niektóre dokończone:

 - wieszaczek do dziecięcego pokoju,

 - pudełeczko z chłopczykiem w niebieskim samochodzie.

 Przygotowujemy się do Dni Ziemi Świdnickiej, tam , 16 czerwca na stoisku naszej pracowni będzie można oglądać i kupować wykonane przez nas prace.

 Serdecznie zapraszamy!

 

 

Chcesz sprawić komuś prezent? Nie masz pomysłu, co kupić na święta? Zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy na kiermasz świąteczny wyrobów decupage, które wykonała sekcja działająca przy GOK w Świdnicy. Posiadamy różnego rodzaju pudełka, skrzyneczki, chusteczniki, jajka, karmniki dla ptaków, czajniki, deski itp. Zapraszamy na zakupy w godzinach 8-16.

Poniżej zdjęcia przedmiotów z cenami. Czekamy na Was.

 

 

    Przedmioty i ceny

 

 

 

Listowniki - galeria

 

A w sekcji decoupage – zima…

Ale nastroje radosne, świąteczne! I powstały zimowe prace, ale ciepłe.

            Tradycyjnie bombki . I zimowe pudełeczka.

 

A jedno niezimowe, ale piękne…

Bombki i skrzyneczki